W marcu RPP nie obniży stóp procentowych, choć inflacja będzie w celu NBP
W środę zakończyło się dwudniowe posiedzenie decyzyjne Rady Polityki Pieniężnej. RPP zdecydowała się utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Rada Polityki Pieniężnej po raz ostatni zmieniła stopy procentowe w październiku. Obniżyła wtedy główną stopę NBP z 6 do 5,75 proc.
RPP zdecydowała o stopach procentowych. Kluczowe informacje dla kredytobiorców
W podobnym tonie w piątek wypowiedziała się wiceprezes NBP Marta Kightley. W wywiadzie wskazała, Inwestowanie: Przewodnik Jak rozpocząć handel że obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie i obecnie nie ma przesłanek do cięcia stóp. Rada Polityki Pieniężnej (RPP) we wtorek rozpocznie dwudniowe posiedzenie.
- Listopadowa decyzja Rady była drugą z rzędu o pozostawieniu stóp na niezmienionym poziomie – taką samą podjęła w październiku.
- W dalszej części roku inflacja znów zacznie przyspieszać, ale to, jak bardzo, zależało będzie przede wszystkim od harmonogramu wygaszania przez rząd tzw.
- Przypomnijmy, że o powrót do “tradycji” apelowało kilku członków Rady.
- “Zwłaszcza jeżeli lipcowa projekcja przyniesie wyraźną korektę oczekiwanej ścieżki inflacji w dół. Pierwszego cięcia stóp spodziewamy się we wrześniu, ale szanse na lipcowy termin ostatnio wzrosły” — dodali.
Gdy będzie pewność, że inflacja leci na łeb na szyję i nie ma odwrotu, wtedy RPP obniży stopy. – Dochody realne są obecnie na połowie dochodów realnych z poziomu połowy 2021 r. – stwierdził, ale – jak dodał – “to nie jest żadna katastrofa, bo to są różnice rzędu kilku procent”. – W lutym, przypuszczamy, inflacja będzie poniżej 20 proc., jakieś 18,5 proc.
- Jacob Falkencrone, główny strateg inwestycyjny w Saxo, poniżej odpowiada na najistotniejsze pytania, z którymi mierzą się inwestorzy.
- Zarówno podwyżki cen usług, jak i skłonność do ich akceptacji przez konsumentów, w jakimś stopniu wynikają z szybkiego w ostatnich latach wzrostu wynagrodzeń.
- Od samego początku, gdy jestem w RPP, rynek oczekuje jakichś obniżek stóp.
- Gdyby Rada Polityki Pieniężnej bardziej podniosła stopy procentowe w 2022 r.
- Mieliśmy ostatnią jak do tej pory podwyżkę stóp.
“Czekamy na marzec” – jeszcze tak kilka miesięcy temu mówili członkowie Rady Polityki Pieniężnej, odnosząc się do pytań o to, kiedy może Aktualizacja rynku 21 stycznia Giełdy spadają Krach Netflix i Peloton nastąpić obniżka stóp procentowych w Polsce lub początek dyskusji na ten temat. Marzec w końcu nadszedł – a wraz z nim wielkimi krokami zbliża się publikacja najnowszej projekcji NBP dotyczącej przebiegu ścieżki inflacji w Polsce. – Nie sadzę, że marzec przyniesie jakikolwiek przełom – mówi Interii ekspertka. W prognozach ekonomistów pojawia się za to scenariusz obniżki stóp procentowych w III kwartale 2025 roku. Eksperci wskazują na jeden z letnich miesięcy. Dzisiejsza decyzja podjęta przez członków RPP nie jest dla nikogo zaskoczeniem.
Czy Polska jest gotowa na obronę wschodniej granicy? Oto co sądzą Polacy SONDAŻ
Posiedzenia są jednodniowe, co – jak tłumaczyli członkowie RPP, w tym prezes Adam Glapiński – wynikało z właśnie z ograniczeń pandemicznych. Warto dodać, że pierwsze posiedzenie RPP w marcu 2020 r. Było jeszcze dwudniowe, dopiero kolejne, zwołane na 17 marca, było już jednodniowe. Potem już wszystkie kolejne posiedzenia – aż do końca 2022 r. Tempo wzrostu wynagrodzeń w przemyśle już się obniżyło do poziomów spójnych z celem inflacyjnym w połowie 2024 roku, Szef USA Fed, Jerome Powell, wygłosił przemówienie a potem z powrotem przyspieszyło.
Jego zdaniem do końca roku stopy mogą spaść o 100 punktów bazowych. GUS co roku zmienia koszyk, który jest podstawą do badań inflacyjnych. Dane się trochę zmienią, ale w lutym będzie najwyższy poziom, a potem będzie spadać. To szósty miesiąc z rzędu bez decyzji o zmianie stóp procentowych. Dwudniowe posiedzenia RPP były standardem przed wybuchem pandemii.
Dlaczego stopy procentowe nie maleją? “RPP obawia się powtórki z 2021 r.”
Stopy procentowe pozostają bez zmian, główna stopa to wciąż 5,75 proc. – W najbliższym czasie może pojawić się przestrzeń do obniżenia stóp procentowych – zapowiedział szef NBP Adam G… Fakt, że po brawurowym cięciu przed wyborami we wrześniu 2023 r. Większość RPP przez 19 kolejnych posiedzeń nie znalazła przesłanek do tego, aby kontynuować obniżki stóp, to jest wręcz dudniące przyznanie się do błędu. A to konsekwentne popełnianie błędów wynika z tego, że większość RPP ostentacyjnie porzuca przymiotnik “pieniężna” z pojęcia “polityka pieniężna”.
ZUS odmawia co trzeciej renty – najnowsze dane za 2024 rok
Podwyższenie stawki VAT na żywność do 5 proc. I odmrożenie cen energii podbiłoby inflację w okolice 8 proc. Według Credit Agricole posiedzenie RPP będzie “najważniejszym wydarzeniem w tym tygodniu”.
Zgodnie z harmonogramem, pierwsze posiedzenie RPP w 2023 r. Trwają prace legislacyjne nad zmianami w ordynacji podatkowej. Opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. A jedną z nich jest zniesienie wymogu składania wniosku o stwierdzenie nadpłaty w przypadku, gdy nadpłata wynika ze skorygowanego zeznania podatkowego (deklaracji).
W ocenie ING Banku Śląskiego na uporczywie wysokim poziomie będzie się kształtowała inflacja bazowa, “co uniemożliwi RPP obniżki stóp procentowych przed końcem 2023”. Ekonomistów oceniło, że obniżka stóp procentowych byłaby uzasadniona już w tym kwartale, czyli w maju lub w czerwcu. Wielu z nich wskazywało, że nawet to byłby ruch spóźniony. Pojawiał się argument, że polityka pieniężna jest bardzo restrykcyjna, biorąc pod uwagę poziom realnych stóp procentowych, czyli to, o ile stopy przewyższają oczekiwaną prognozowaną inflację. Obniżka stóp nie byłaby więc nawet łagodzeniem polityki pieniężnej, ile jej normalizacją. Szczególnie że pozytywnie zaskoczyła także inflacja — według wstępnych danych inflacja w marcu wyniosła 4,9 proc.
W ciągu tej dekady powinniśmy dojść do poziomu przeciętnego Francuza i Brytyjczyka – stwierdził Glapiński. – Ponosimy wielki ciężar wspierania Ukrainy, ale to tak naprawdę to obrona Polski. Musimy wzmacniać nasze siły zbrojne, to wielki wysiłek, ale nikt zdrowy na ciele i umyśle nie chce, żeby było inaczej. Po zwasalizowaniu Ukrainy następnym krokiem byłoby zajęcie krajów bałtyckich i Polski. Mimo tego wysiłku będzie rosnąć poziom życia, dochodów, a inflacja zejdzie do celu – oświadczył.
Musk określił wcześniej Navarro “kretynem” i “głupszym niż worek cegieł”. Stosunki między Chinami i USA pogarszają się, dlatego obywatele powinni się zastanowić nad podróżami do Stanów Zjednoczonych – stwierdziło ministerstwo turystyki w Pekinie. Dodało, że szczególnej “oceny ryzyka” powinni dokonać studenci. W czwartek zaplanowano konferencję prasową prezesa NBP i jednocześnie przewodniczącego RPP Adama Glapińskiego. – Następuje spadek wynagrodzeń realnych, ale warto zauważyć, że polska gospodarka urosła o 5 proc.
Obniżki mogą natomiast nastąpić najwcześniej wiosną. Co ważniejsze, projekcja z marca była sporządzana przy założeniu, że stopy procentowe pozostają na stałym poziomie. Inflacja ma rozsądną szansę wrócić do celu NBP, nadal podwyższona zostanie inflacja bazowa. Członkowie RPP dostają jednak jeszcze wariant projekcji, w którym stopy procentowe kształtują się zgodnie z oczekiwaniami rynku. Według prognoz Banku Pekao “kolejne posiedzenie RPP upłynie pod znakiem stabilizacji stóp procentowych i potwierdzania nastawienia de facto wait and see (czekaj i patrz – red.)”. NBP opublikował harmonogram posiedzeń RPP na 2023 r., z którego wynika, że decyzyjne posiedzenia Rady będą dwudniowe.
He przyznała, że wyzwania stojące przed chińskim handlem znacznie wzrosły. Jednocześnie podkreślili, że “na zdecydowane zapowiedzi obniżek stóp jest najpewniej jeszcze za wcześnie, ale naszym zdaniem przestrzeń do nich może się pojawić jeszcze w tym roku”. Przygotowano ją przy założeniu, że stopy proc. Pozostaną niezmienione oraz przy wykorzystaniu danych dostępnych do 28 lutego 2023 r. W jego “prywatnej opinii”, która nie jest stanowiskiem NBP, inflacja jednocyfrowa może być na przełomie już sierpnia i września 2023 r.
NBP opublikował harmonogram posiedzeń RPP na ’23. Posiedzenia decyzyjne będą dwudniowe
Przypomnijmy, podczas ostatniego posiedzenia 9 listopada Rada Polityki Pieniężnej utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Listopadowa decyzja Rady była drugą z rzędu o pozostawieniu stóp na niezmienionym poziomie – taką samą podjęła w październiku. Wcześniej w cyklu podwyżek, który rozpoczął się w październiku 2021 r., Rada podnosiła stopy procentowe 11-krotnie. Nie należy doszukiwać się w tym sygnałów dotyczących inflacji w 2026 czy 2027 r. Jeśli zaś chodzi o odmrażanie cen energii, to dla mnie jego termin nigdy nie był podstawą do decyzji, jakie powinny być stopy procentowe. Kluczowe jest to, że nawet jeśli wyłączymy ceny nośników energii, to inflacja nie jest i nie będzie w przewidywalnej przyszłości w celu NBP (2,5 proc. z dopuszczalnymi odchyleniami o 1 pkt proc. w każdą stronę – przyp. red.).
O podniesieniu, obniżeniu lub pozostawieniu bez zmian stóp procentowych, które wpływają na wysokość rat kredytów. Już w ubiegłym tygodniu rozpoczął się cykl posiedzeń banków centralnych. Fed zdecydował o podwyżce stóp procentowych o 25 pb, Bank Anglii oraz Europejski Bank Centralny podjęli decyzję o podniesieniu stóp procentowych o 50 pb, natomiast Narodowy Bank Czeski pozostawił stopy bez zmian. W tym tygodniu RPP dołącza do tego ostatniego i już 5. Miesiąc z rzędu nie decyduje się na żaden ruch podczas posiedzenia.
This Post Has 0 Comments